Overview
Specification
A035VL01 V4

A035VL01 V4 Basic Information
| Panel Model | A035VL01 V4 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| A035VL01 V4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A035VL01 V.4 |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
A035VL01 V4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Weight | 25±2.5g |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 75.6×45.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 77.9×47.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 86.1×51.66 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.495±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
A035VL01 V4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 315 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A035VL01 V4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | embedded T-CON |
A035VL01 V4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 15/16.5/17.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A035VL01 V4 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXK8L70125BG, Pitch:0.4 mm, Pin:70 pins |
